Choď na obsah Choď na menu
 


Vyhodnotie výstavy psov bez PP

17. 5. 2011

Mestský kynologický klub Handlová

CVČ Relax Handlová

Výstava psov bez preukazu pôvodu

NAJMILŠÍ ORIEŠOK

8.5.2011

            Výstava psov je základné kynologické podujatie, kde sa stretávajú majitelia čistokrvných psov s preukazom pôvodu, aby predviedli svojho psa pred rozhodcom (výnimočne pred porotou) a obecenstvom a obdržali odborný posudok o kvalitách a nedostatkoch posudzovaného jedinca od kvalifikovaného rozhodcu. Toľko hovorí odborná literatúra.

             Na našej Výstave psov sa stretávajú majitelia čistokrvných psov bez preukazu pôvodu a majitelia orieškov. Predvádzajú psíka pred rozhodcom aj pred obecenstvom a každý prihlásený pes má len kvality, žiadne nedostatky.  

            Tento rok sme opäť druhú májovú nedeľu prežili v spoločnosti najlepších štvornohých priateľov a tak sme mali možnosť vidieť psích krásavcov a krásavice.

Predvádzanie a hodnotenie psa na výstave nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. Zapotia sa pri tom nielen psíky, ale aj ich majitelia.

            V nedeľu ráno prišli na Námestie baníkov v Handlovej svojich miláčikov ukázať chovatelia z celého okresu. Každý z nich samozrejme chcel, aby práve jeho psík vyzeral pred porotcami a obecenstvom čo najlepšie. Kým majiteľ psíka tŕpol ako jeho miláčika kontrolujú a premeriavajú, pripravujú sa ostatní konkurenti na predvádzanie v kruhu. Tu, pri "promenáde v obojkoch“, si porotca všíma atribúty, ako sú príslušnosť k plemenu, charakter psa, stavba tela alebo aj spolupráca psíka s pánom. Z niektorých psov sú už dokonca skúsení „manekýni“ a vedia presne, ako pri predvádzaní stáť.

            Tento rok sa s nami zahralo aj počasie, v polovici súťaže prudký dážď vyhnal súťažiacich aj porotcov pod strechu pódia na námestí a tak sa „oriešky“ predvádzali priamo na pódiu.  Na pódiu sa páčilo aj psíkom aj divákom, malý problém mal len 8-mesačný Newfoundlandský pes Bongo, vadili mu schody, ale nevzdal to a s pomocou svojej majiteľky to zvládol.   

            O kvalitách prihlásených psov rozhodovala porota v zložení: Róbert Tóth a Kamila Haládeková, posudzovali kategórie psov bez preukazu pôvodu a Lenka Zábojníková, ktorá posudzovala výstavu orieškov a rozhodli takto:

V kategórii psy bez preukazu pôvodu – šteniatka bolo umiestnenie nasledujúce:

1.    miesto – maltézsky psík – Molly (fena, 3 mesiace) - majiteľka Karová Katarína

2.    miesto – americký staffordshirský teriér – Agar (pes, 7 mesiacov) - majiteľ Timotej Čery

3.    miesto – yorkshirsky teriér – Lily (fena, 5 mesiacov) - majiteľka Dominika Privalincová

V kategórii psy bez preukazu pôvodu nad 1 rok bolo umiestnenie nasledujúce:

1.      miesto – nemecká doga – Atos (pes, 3 roky) – majiteľka Zuzana Kotianová

2.      miesto – borderská kólia – Rokko (pes, 3 roky) - majiteľka Rebeka Vodrážková

3.      miesto – yorkshirsky teriér – Bruno – (pes, 4 roky) – majiteľka Rebeka Reiselová

V kategórii najmilší oriešok bolo umiestnenie nasledujúce:

1.      miesto – oriešok – Lea - (fena, 1 rok) – majiteľka Katarína Oslancová

2.      miesto – oriešok – Foxy– (pes, 2 roky) - majiteľka  Žanetka Urbaničová

3.      miesto – oriešok – Ziva – (fena, 2 roky) – majiteľka Jana Tišťanová

 
Cena poroty:

Jack Rusell teriér – Lara (fena, 3,5 roka) – majiteľka Erika Froněková

Trpasličí pinč – Sany (fena, 1 rok) – majiteľka Mária Geršiová

oriešok – Cézar (pes, 6 mesiacov) – majiteľ Jozef Šalatek

 Kategória veterán –oriešok -18 ročná fenka Endži, majiteľka Gabriela Andrejčáková 

 Kategória „TOP PES“– Newfoundlandský pes – Bongo – (pes, 8 mesiacov) – majiteľka Michaela Čisárová

             Víťazi si odniesli krásne trofeje a vecné ceny v podobe hračiek a množstva maškŕt pre psov. Pamätný list dostal každý účastník výstavy.

            Tento rok sme mysleli aj na tých psíkov, ktorí nemajú to šťastie mať svojho pána a skončili v útulku. Počas výstavy prebiehala zbierka pre Handlovský útulok. Podarilo sa vyzbierať 50,-€ a za vyzbierané peniaze sa nakúpilo krmivo pre psov v útulku. Ďakujeme.

 K príjemnej atmosfére podujatia prispeli aj členovia Mestského kynologického klubu Handlová s ukážkami Agility (prekážková dráha). 

 Handlová podujatie finančne podporilo mesto Handlová, SPIDER –chovateľské potreby p. Miroslava Stoličná a firmy: Z POLYTANU SK, Rübik SK, ALLTOYS.

 Beata Deliová

CVČ Relax Handlová